Baner fotografia

Ciekwe promocje karty kredytowej CitiBank Handlowy: Link do promocji na https://antyhaczyk.blogspot.com Karta Kreytowa banku Citi Handlowy umożliwa otrzymanie bonów zakupowych w ramach promocji np. do RTV EURO AGD w wysokości 400 zł. Są to promocje dla nowych klientów zakładających kartę kredytową Citi Handlowy. Karty kredytowe Citi Handlowy nie mają żadnych miesięcznych opłat z obsługę karty.

Jeśli znalazłeś tu użyteczne informacje Zachęcam do polubienia na Facebooku
Fotografia


Strona główna | Stempel | Warstwy i Maski | Kadrowanie | WyostrzanieKolory kontrast | Retusz Nieba | Czarno–Białe Efekty |

Wyostrzanie zdjęć

Po zrzuceniu zdjęć z aparatu często okazuje się, że wiele z nich ma niezadowalający nas poziom ostrości i wtedy przychodzi nam z pomocą Photoshop lub inne oprogramowanie tego typu. Aby w Photoshopie wyostrzyć obrazek musimy użyć filtra (przypominam, że w zalezności od wersji programu, nazwy mogą się nieco różnić). Wybieramy z menu:
Filtr→Wyostrzenie(Sharpen)→Wzmocnienie(Unsharp Mask) (w wer. CS2 Maska wyostrzająca), pozostałe tryby z podmenu "wyostrzanie" możemy sobie podarować, gdyż każde zdjęcie wymaga osobnej regulacji ostrości i automatycznie na pewno nam się nie dopasują. W efekcie otworzy nam się okno regulacji pozwalające dopasować parametry wyostrzenia: Amount (siła wyostrzenia), Radius (promień), Threshold (próg) pozwalający oddzielić obraz od szumu:
Wyostrzanie
Przyjmowane wartości powinny zależeć od przeznaczenia wyostrzanego zdjęcia. Zaleca się stosowanie:
→dla zdjęć wyświetlanych na monitorze siłę wyostrzenia 100-300%, kąt 0.3-0.7 pikseli, próg 0 poziomów.
→dla zdjęć do "wywołania" siłę wyostrzenia 50-500%, kąt 1,0-1,5 pikseli, próg 0-5 poziomów.
Jednak ustawienia trzeba zawsze indywidualnie dopasowywać do zdjęcia i cały czas kontrolować podgląd. Zdjęcia wywoływane na papier potrzebują zwykle nieco większego wyostrzenia. Efekt:
Photoshop wyostrzanie

Wyostrzanie dwupoziomowe

Metoda ta jest bardzo pomocna w sytuacji, gdy chcemy wyostrzyć tylko część zdjęcia, jakiś element. Na przykład, gdy chcemy zachować małą głębie ostrości albo wyostrzenie danego elementu do zadowalającego poziomu powoduje pogorszenie jakości reszty zdjęcia. Zasada jest identyczna jak przy zwykłym wyostrzaniu. Używamy tu tego samego filtra "Unsharp Mask". Jednak w tym przypadku posłużymy się dwoma warstwami: Najpierw, stosując wyżej opisaną metodę, możemy wyostrzyć obraz jako całość do satysfakcjonującego nas poziomu wyostrzenia całego zdjęcia (przy utrzymaniu akceptowalnej jakości). Następnie prawym klawiszem myszy klikamy na warstwę i wybieramy opcje Powiel Warstwę (Duplicate Layer) Przechodzimy do nowo utworzonej warstwy i stosując znaną nam już metodę ponownie wyostrzmy zdjęcie, które może się znacznie pogorszyć. Jednak nas interesuje na nowej warstwie wyłącznie ostrość i jakość konkretnego elementu i jego wyglądem kierujemy się regulując ostrość. Następnie wybieramy z menu Warstwa (Layer) → Dodaj Maskę (Add Layer Mask) → Ukryj Wszystko (Hide All). Teraz klikamy na powstałą maskę warstwy, wybieramy narzędzie Pędzel (Brush Tool), wybieramy kolor pędzla biały i malujemy odpowiednią wielkością pędzla po danym elemencie. Należy pamiętać, aby zaznaczyć maskę, a nie malować po warstwie. Zaznaczenie maski poznamy po jej obramowaniu i zmianie ikonki obok warstwy z pędzla na . Po masce maluje się białym i czarnym kolorem, które odkrywają lub zakrywają obraz. Dla płynnego przejścia między warstwami można używać zmniejszonej Intensywności (Opacity) pędzla na brzegach modyfikowanego obszaru. Jednak przy wyostrzaniu raczej nie będzie to konieczne.
Wyostrzanie w Photoshopie

Na obrazku powyżej widać warstwę i jej maskę wybraną do edycji.



PoprzedniNastępny
Linia stopki

  © Podstawy Fotografii - Wyostrzanie zdjęć.